Domáca meteostanica: Ako funguje a ako si vybrať tú správnu?

Patríte medzi tých, ktorí chcú vedieť predtým, než vyjdú z domu, aké je počasie? Nechcete neustále kontrolovať internet alebo zapínať televíziu, aby ste zistili, čo vás vonku čaká? S vhodnou meteostanicou budete vždy informovaní.

Ako funguje meteostanica?

Meteostanica určite nie je iba modernejšie riešenie vonkajších teplomerov. Dokáže omnoho viac ako len merať teplotu.

Hlavnou časťou meteostanice je prijímacia časť s displejom. Zobrazuje namerané a vyhodnotené údaje. Ďalšou časťou sú meracie senzory.

Meracie senzory zbierajú dáta, podľa ktorých vie predpovedať počasie. Pomocou senzoru meria napríklad atmosferický tlak. Zvýšenie väčšinou signalizuje slnečné počasie a pokles zas oblačné alebo daždivé počasie.

Takisto má senzory na meranie vlhkosti, rýchlosti a smeru vetra či množstva zrážok. Vonkajšie a vnútorné senzory a prijímače sa medzi sebou kontaktujú bezdrôtovo.

Väčšina meteostaníc vám uvádza aj čas. Tie lepšie ukazujú aj fázy Mesiaca, východ a západ Slnka. Profesionálne meteostanice ukazujú aj hodnoty UV žiarenia či solárnu radiáciu. Niektoré zas viete prepojiť aj s počítačom. Svoje dáta tak získavajú aj z internetu.

Ako si vybrať tú správnu meteostanicu?

Nakoľko je výber čím ďalej väčší, správne sa rozhodnúť nemusí byť také jednoduché.

V prvom rade je dôležité, čo preferujete a čo vlastne chcete. Pokiaľ vás zaujíma iba to, aké bude počasie, stačí vám prístroj, na ktorom sa zobrazuje predpoveď počasia.

Ak chcete vedieť viac, napríklad údaje o tlaku či vlhkosti, môžete si prezrieť profesionálnejšie modely. V dnešnej dobe si viete nájsť mnoho modelov s rôznym vybavením. Napríklad LCD meteostanica TD-117AB meria teplotu, vlhkosť a má zabudovaný aj budík s opakovaným budením.

Meteostanica do domacnosti

Obrázok: LCD meteostanica TD-117AB

Meteostanice si môžete poriadiť aj v rôznom prevedení. Väčšina je plastová alebo kovová. Majú jednoduchú údržbu. Ak sa vám vybijú batérie, vymeníte ich za nové. U nás nájdete plastové meteostanice s kovovým vzhľadom, prípadne úpravou. Ako príklad si uvedieme Sencor SWS 2900.

Obrázok: Meteostanica Sencor SWS 2900

Ak chcete meteostanicu, ktorá má naozaj dobré funkcie, v ponuke máme modely, ktoré graficky zobrazujú fázy mesiaca, či čas východu a západu slnka. Medzi také patrí napríklad meteostanica TFA 35.1126 Gallery. Táto meteostanica sníma vonkajšiu a vnútornú teplotu a vlhkosť, oznámi vám presnú predpoveď na základe zmeny atmosferického tlaku. Zabudované hodiny majú aj budík a máte tu možnosť zmeny časovej zóny. Zobrazuje spomínané fázy mesiaca a má súvislé farebné podsvietenie.

Obrázok: Meteostanica TFA 35.1126 Gallery

A čo osvetlenie? Je pre vás dôležité, či a ako bude displej vašej meteostanice osvetlený? Sú také, čo túto možnosť nemajú. Niektoré majú displej osvetlený LED diódami, iné majú rovnomerné osvetlenie zelenou či modrou farbou. Farebný displej má napríklad meteostanica TFA 35.1129.01 Spring.

Meteostanica s predpovedou pocasia

Obrázok: Meteostanica TFA 35.1129.01 Spring

Nie ste si istí, či budú namerané hodnoty rovnaké ako realita?

Nedá sa úplne vylúčiť, že nikdy nedôjde k čiastočnému skresleniu údajov. Záleží to ale hlavne na vás. Ak senzory umiestnite tak, aby ste eliminovali čo najviac negatívnych faktorov, výsledky budú vždy odpovedať realite.

Najvhodnejšie miesto na senzory je v závetrí a v tieni. Takisto ich neinštalujte v blízkosti tepelných zdrojov či kovových rámov. Vysoká teplota by mohla senzory poškodiť. Najlepšie je umiestniť ich aspoň jeden meter nad zemou. V tomto prípade sú výborným príkladom bezdrôtové meteostanice ako TFA 35.1098.

Obrázok: Meteostanica TFA 35.1098

Na čo si dávať pozor?

Aby meteostanica správne fungovala, musí mať senzory na meranie atmosferického tlaku. Ak ich nemá, v tom prípade nebude správne fungovať.

Nenechajte sa pomýliť meteostanicami, ktoré vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Prístroje od rôznych dodávateľov isto nebudú rovnaké. Existuje veľa rôznych variant komponentov do meteostaníc. A veľa lacnejších. Z toho dôvodu sa oplatí nakupovať u odborníkov.