Počítacia váha – veľký pomocník nielen pri predaji

Počítacie váhy majú všestranné použitie. Ich vybavenie im umožňuje vykonávať rôzne špeciálne úlohy. Od kontroly váženej zeleniny a ovocia až po stanovenie hustoty chemických látok v laboratóriách.

U nás nájdete počítacie váhy značky CAS a T-Scale.

Obrázok: Počítacia váha T-Scale-15

Na akom princípe počítacie váhy fungujú?

Počítacie váhy nie sú vhodné len na váženie. Najbežnejšou aplikáciou počítacej váhy je počítanie kusov a kontrola počítania.

Ako to robia?

Pomocou hmotnosti vzorky vedia rozdeliť celkovú hmotnosť o hmotnosť vzorky. Robia to napríklad na princípe prvého odváženého kusu, prípadne hmotnosti, ktorú si sami zadáte pomocou klávesnice.

V tomto prípade netreba zabúdať, že váha počíta kusy delením celkovej hmotnosti, a to hmotnosťou vzorky. Ak by ste dali na váhu napríklad skrutky rôznych veľkostí a hmotností, nezískali by ste správny výsledok. V tomto prípade treba pracovať s položkami, ktoré majú rovnakú váhu.

Prečo sú počítacie váhy také užitočné?

Počítacie váhy sa bežne vyskytujú v oddeleniach zabezpečenia kvality a v maloobchodných distribučných skladoch. Využívajú sa na kontrolu počtu kusov pred schválením na odoslanie. Do menších podnikov sa hodia počítacie váhy ako T-Scale QHC-15 s váživosťou 6 až 15 kg.

Ďalšie podniky, založené na výrobe, často používajú počítacie váhy. Napríklad v stavebníctve si pomocou počítacej váhy vedia zistiť zostatok medených drôtov či skrutiek. A to bez toho, aby museli každý kus manuálne počítať.

Užitočnosť týchto váh oceníte aj pri inventároch, výrobe či balení. Umožňujú vám totižto nielen skontrolovať počet kusov v dávke. Viete s nimi dokonca vytvárať dávky, ktoré majú vždy správny počet kusov. Sú ideálne na počítanie veľkého množstva toho istého materiálu.

Vaha pocitacia

Obrázok: Počítacia váha CAS EC

Aké doplnkové funkcie môžete u počítacích váh očakávať?

Číselná klávesnica vám ako používateľovi umožňuje zadávať rôzne hmotnosti vzoriek. Veľkosť vnútornej pamäte môže byť užitočná informácia. Najmä, ak budete musieť počítať veľa rôznych položiek. Viete si pomocou nej pripomenúť váhy vzoriek pomocou klávesnice. Lepšie ako neustále vážiť tie isté položky, však?

Ďalšou doplnkovou funkciou je akumulácia. Je to užitočné najmä pre stolové váhy s menšou kapacitou. S akumuláciou výsledkov viete ukladať a kopírovať položky pri zachovaní vášho počtu. Váhu si viete jednoducho pripojiť k tlačiarni alebo k počítaču. To vám umožní viesť záznamy, vykonávať hĺbkovú analýzu vášho inventára či použiť systém na sledovanie digitálnych zásob.

Rozlíšenie: rozdiely medzi vnútorným a zobrazovaným rozlíšením

Pri opise počítacích váh sa stretnete s použitím dvoch rôznych rozlíšení. Vnútorné (interné) a zobrazované (externé). Význam majú rovnaký, no napriek tomu si o nich niečo povieme.

Rozlíšenie je najmenšia zmena výsledkov zistených v nameranej vzorke. Zvyčajne to nazývajú aj čitateľnosť. Jednoducho povedané ide o najmenšie číslo, ktoré sa môže zobraziť na displeji. Ak používate stupnicu s čitateľnosťou 0,1 g, nebude vám zobrazovať hmotnosť vzorky, ktorá váži menej.

Vnútorné rozlíšenie je parameter, podľa ktorého viete, na koľko kusov môže byť kapacita stupnice rozdelená. Je to vlastne pomer kapacity stupnice k hmotnosti najľahšej časti, ktorú môžete počítať.

Vnútorné rozlíšenie nie je to isté ako zobrazované. Väčšina mierok používa pomer dvoch, teda napríklad 1:1. Tento pomer čítania je často nestabilný. Napríklad váhy motorov majú vedecké stupnice, ktoré vyžadujú presnosť. V tomto prípade býva pomer zvyčajne okolo 10:1.

Väčšina stupníc má pomer 4:1, a to na zlepšenie stability čítania. Stabilita čítania však nezávisí iba od pomeru stupníc. Napríklad teplota môže tiež ovplyvniť stabilitu čítania. Napríklad počítacia váha CAS ED 6 má externé rozlíšenie 3.000 dielikov a interné 60.000 dielikov, pričom dielik (g) je ½.

CAS ED váha

Obrázok: Počítacia váha CAS ED 30

Na čo sa zamerať pri výbere počítacej váhy?

V prvom rade si určite vyberajte model podľa vašich požiadaviek na kapacitu a presnosť. Ak budú modely spĺňať tieto kritériá, pozrite sa na funkcie ako sú schopnosť pripojenia k tlačiarni a k počítaču, prevádzka batérie, externá pamäť a podobne.

Pri porovnávaní váh je dôležitá takisto vyššie spomenutá čitateľnosť. Zobrazované rozlíšenie je dobrým kritériom pri hodnotení váhy. Vnútorné rozlíšenie bude užitočné pri výbere kapacity stupnice.

Úradné overenie váhy je tiež zaujímavým kritériom, nakoľko si môžete byť istý tým, čo kupujete. Všetky naše počítacie váhy majú úradné overenie.

Dúfame, že sme vám priniesli mnoho užitočných informácií ohľadom počítacích váh a ich výhod nielen pri predaji. Ak máte nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať.