História merania alkoholu u vodičov

Metódy, akými sa kedysi testovala miera alkoholu, sa za posledné desaťročia výrazne zmenili. Ako ľudia postupne prichádzali na nové spôsoby, metodika sa im prispôsobovala a vznikali tak jednoduchšie a lacnejšie spôsoby. Vďaka tomu dnes nemusíme pri každej policajnej prehliadke podstupovať nepríjemný odber krvi.

Experimentovanie v minulosti

Už v staroveku sa vedelo, že z dychu pacienta sa toho môžeme dozvedieť naozaj veľa. Nielen o našom zdraví, ale aj v tomto prípade aj o triezvosti či opitosti.

Ako prvé však vedci merali rôzne látky v krvi, a teda aj alkohol. S príchodom a rozvojom toxikológie sa mohli spoľahnúť na čoraz väčšiu presnosť svojich meraní, čo viedlo k ďalším výskumom v tejto oblasti.

Prvé dychové testy

Až v 20. rokoch minulého storočia začali chemici experimentovať s meraním alkoholu pomocou dychových testov. V roku 1938 vyvinul americký profesor, Rolla Neil Harger, prvý dychový prístroj, nazvaný Drunkometer, vďaka čomu uľahčil policajnému zboru ich testovanie vodičov na alkohol.

O 16 rokov neskôr, v roku 1954, vynašiel a patentoval profesor Robert Borkenstein stabilnejší a ľahšie prenosný dychový prístroj. Časom vedci pokračovali v hľadaní a vývoji efektívnejších a spoľahlivejších metód, ktorými by sa testoval objem alkoholu v dychu.

Čím viac štúdií sa robilo, tým bolo jasnejšie, že riadenie automobilov pod vplyvom alkoholu je riziko nielen pre osobnú bezpečnosť, ale aj bezpečnosť verejnosti. Aj preto sa metódy na meranie alkoholu v dychu či v krvi zdokonaľovali a tieto testy sa robia dodnes.

Dychový test na alkohol

Testovanie alkoholu, ako ho poznáme dnes

V súčasnosti existujú tri možnosti, akými sa dá odmerať množstvo alkoholu. Ide o testovanie alkoholu z dychu, krvi a moču.

Alkohol testery

Najbežnejšou a najpopulárnejšou metódou je testovanie alkoholu z dychu. Je to jednoduchšie, ako posielať každého vodiča na krv, netrvá to dlho a výsledky sú veľmi presné. Ak vás policajt upodozrieva z opitosti, jednoducho vám povie, aby ste fúkli do malého zariadenia, zvaného aj ako alkohol tester, ktorý meria koncentráciu odparených molekúl alkoholu vo vašom dychu.

Alkohol v krvi a moči

Meranie alkoholu v krvi a v moči sa používa menej často a vo väčšine prípadov len vtedy, ak vodič odmietne nafúkať. Dychové testy sú v tomto prípade menej náročné, pretože nepotrebujete, aby vám niekto ihlou odobral krv, či aby ste si museli odobrať vzorku moču na vyšetrenie.

Takisto hrá svoju úlohu v týchto prípadoch aj čas. Nakoľko sa skúšky nevykonajú ihneď na mieste, môže byť ovplyvnený výsledok merania.

Tip na článok: Zostatkový alkohol v krvi: Meranie, príklady a ako sa ho zbaviť

Alkohol v krvi a v moči

Tip na záver

Sú dychové skúšky naozaj také presné? Hovorí sa, že existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť výsledky dychovej skúšky. Sú nimi napríklad zvracanie, použitie ústnej vody a dokonca aj požitie niektorých liekov či niektorých druhov pochutín.

Ak viete, že ste nič nepili, no náhodou vám vyjde pozitívny výsledok, je vhodné rozhodnúť sa pre krvný test. Krvné testy môžu preukázať aj prítomnosť iných látok, ktoré mohli koniec koncov ovplyvniť výsledky dychovej skúšky. Nenechajte sa preto odradiť, ak ste si vedomí, že ste nepili.

Takéto situácie sa, našťastie, nestávajú často, takže sa nemusíte báť. Hlavné je jazdiť zodpovedne a nesadať si za volant pod vplyvom alkoholu či omamných látok.