Ako zefektívniť prácu v sklade? 4 typy váh pre zvýšenie efektivity váženia

Chcete si čo najviac zefektívniť prácu v sklade? Ak áno, treba si starostlivo vyberať váhy, ktoré vo vašom sklade používate. Výber tých správnych váh vám umožní znížiť náklady a urýchliť procesy.

Ale aké typy váh by ste mali mať vo vašom sklade, ak chcete robiť procesy váženia rýchlejšie, jednoduchšie a flexibilnejšie? Týmto článkom sa zameriame na možnosti váženia.

Ako zlepšiť váženie v sklade

Paletové vozíky s váhou

V sklade patria k tým najviac používaným. Sú vhodné pre menšie logistické a distribučné podniky, ako aj pre rôzne bežné použitie v sklade. Ušetria veľa práce a úsilia, pretože sú prenosné a ľahko použiteľné.

Ako fungujú? Paletové vozíky s váhou kombinujú prvky klasickej  váhy s paletovým vozíkom.  Spojenie váženia s prepravou tovaru do jedného zariadenia šetrí čas a potenciálne sa môžu ušetriť aj náklady na prácu, pretože na to, aby sa splnili dve úlohy, je potrebný len jeden zamestnanec.

Použitie paletového vozíka s váhou tiež znižuje možnosť preťaženia dodávkových a nákladných vozidiel. Po preprave nákladu na správne miesto môžete vozíkom bezpečne vyložiť náklad a potvrdiť, že záťaž je správna.

Čo odporúčame? Paletový vozík s váhou T-scale TPR má pevnú oceľovú konštrukciu, váživosť do 2000 kg a vyhodnocovaciu jednotku zabudovanú priamo v odolnom oceľovom kryte.

V prípade potreby metrologicky overeného vozíka je vhodný paletový vozík s váhou KPZ 71-9SE  s váživosťou 1500 kg. Má zabudovanú funkciu váženia kusov, percentuálne a limitné váženie.

Paletový vozík

Paletový vozík s váhou KPZ

Váhy na váženie paliet typu U a I

Sú to váhy určené na váženie europaliet alebo paliet rôznych rozmerov. Umiestňujú sa na podlahu priamo v mieste váženia. Pri váhach typu U je ich konštrukcia v tvare podkovy.

Váženie prebieha tak, že otvorenou stranou sa nabehne nad váhu s vozíkom a paleta sa spustí na váhu. Nie je potrebné s vozíkom vychádzať, pretože konštrukcia je dostatočne vysoká a pri spustení vozík neovplyvňuje hodnotu váženia. Pri váhach tohto typu sú rozmery váhy prispôsobené veľkosti váženej palety.

Váhy typu I označované aj ako lyžinové váhy sú váhy podobné ako váhy typu U. Ich hlavnou výhodu je však možnosť váženia palety akéhokoľvek rozmeru.

Plošinové váhy s nájazdom a váhy zabudované do podlahy

V oboch prípadoch ide vlastne o klasické plošinové váhy, ku ktorým sa domontujú nájazdy, prípadne sa inštalujú priamo do zeme.

Táto úprava umožní ľahkú manipuláciu tovaru na váhu, napr. pomocou paletového vozíka. Výrazne sa tým urýchli proces váženia pri expedícií a príjme tovaru, nakoľko pri váhach bez nájazdov sa tovar na váhu ukladá zväčša ručne.

Prenosné váhy

Typickým znakom prenosných váh je ich univerzálnosť. Môžete nimi vážiť rôzne predmety na akomkoľvek mieste. V sklade sa používajú na príjem aj výdaj tovaru. Vďaka ľahkému prenosu umožňujú napríklad váženie tovaru priamo v aute pri nakladaní tovaru.

Vyznačujú sa dlhou výdržou akumulátora a nízkou hmotnosťou.

Príkladom je prenosná váha CAS PB. Rôzne typy tejto váhy vám umožnia rôznu váživosť. V ponuke bývajú s váživosťou do 30 kg, do 60 kg, 150 kg alebo 200 kg. Majú podsvietený LCD displej, ktorý je možné otáčať, ba dokonca aj úplne oddeliť od váhy. Viete ju pripojiť k PC alebo k tlačiarni.

Prenosná váha na váženie do skladu

Prenosná váha CAS PB

Na čo si dávať pozor

Každé skladové a distribučné centrum potrebuje spoľahlivé a efektívne údaje a zároveň potrebuje zabezpečiť najvyšší výkon. Bez ohľadu na typ váhy, ktorú používate, je veľmi dôležité vyvarovať sa chybám pri vážení.

Medzi najčastejšie chyby patrí nesprávne umiestnenie váhy (krivý povrch, prievan, umiestnenie blízko stroja – rušenie vibráciami,elektromagnetickým žiarením a teplom) a nesprávne postupy pri vážení (zlé umiestnenie bremena na váhu, preťažovanie váhy a iné)

O tom ale opäť niekedy nabudúce.