Druhy teplomerov: Kompletný zoznam a všetko, čo potrebujete vedieť

Dnes už na trhu s teplomermi nájdete naozaj mnoho rôznych typov. Predtým, ako si kúpite ten váš, je dôležité vedieť, z čoho vlastne máte na výber. Čo všetko vám tento trh vlastne ponúka? Takisto je pri výbere teplomera vhodné zvážiť, aké parametre by mal mať. Pozrime sa teda, aké teplomery si viete kúpiť a ako ich ideálne využiť.

Analógové teplomery

Analógové teplomery sú jedným z najlacnejších a zároveň najpopulárnejších typov teplomerov. Sú ideálne na použitie v domácnostiach, ktoré si nevyžadujú presnosť sledovania. Väčšina ľudí má doma analógové lekárske teplomery s kvapalinami.

Analógový teplomer

Tento termín však zahŕňa celý rad bimetalových zariadení, ktoré pracujú s použitím mechanických komponentov. Na odčítanie hodnoty teploty sa často používa číselník, ukazovateľ alebo mierka. Dobrým príkladom môže byť aj bazénový teplomer. Teplomer do vody obsahuje aj plaváčik, vďaka ktorému sa teplomer drží na hladine bazéna.

Kvapalinový teplomer

Tento druh teplomera patrí k jedným z najbežnejších. Vlastní ho väčšina z nás. V minulosti boli veľmi časté najmä ortuťové teplomery, ale tie sa už niekoľko rokov nepredávajú. Na trhu ale viete nájsť ďalšie kvapalinové teplomery, napríklad s liehom. K meraniu teploty da v tomto prípade využíva roztiahnutie teplomernej kvapaliny.

Kvapalinový teplomer

Bimetalový teplomer

Ďalším druhom teplomerov, s ktorým sa môžete stretnúť, je bimetalový teplomer. Na meranie teploty využíva dvojkovový pásik, ktorý obsahuje dva kovy. Každý kov má iný teplotný činiteľ toho, ako sa rozťahuje.

Pri zmene teploty sa tento pásik ohýba, čím prenáša svoj pohyb na rúčku teplomera. Je to neobyčajný spôsob, ako zistiť teplotu vzduchu, a to nielen v interiéri, ale aj v exteriéri.

Zaujímavé formy merania teploty

Zmerať teplotu sa dá rôzne. Okrem známych kvapalinových či bimetalových teplomerov existujú aj mnohé iné typy teplomerov. Každý funguje na inom princípe. Aké to sú?

Plynový teplomer

Plynový teplomer meria teplotu opäť na inom princípe. V tomto prípade sa na meranie využíva objem plynu, teda jeho závislosť od teploty, a to pri stálom tlaku. Ďalšou možnosťou je mať stály objem plynu a využívať závislosť tlaku od teploty.

Odporový teplomer

Pri meraní odporovým teplomerom záleží na elektrickom odpore vodiča alebo polovodiča, ktorý funguje ako snímač teploty.

Termoelektrický teplomer

Ďalším menej známym pojmom je termoelektrický teplomer. Pri meraní teploty sa využíva termoelektrický jav. V jednoduchosti to znamená, že dochádza k zmene teploty dvoch rôznych kovov, pričom sa mení termoelektrické napätie.

Radiačný teplomer

Hovorí vám niečo Planckov vyžarovací zákon? Alebo Wienov či Stefanov-Boltzmanov zákon? Na týchto zákonoch tepelného žiarenia boli postavené radiačné teplomery. Tieto teplomery merajú žiarenie telies do okolia. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, na rovnakom princípe fungujú napríklad infračervené senzory.

Infračervený teplomer

Tento typ teplomera s vami nemusí prísť do úzkeho kontaktu na to, aby vám zmeral teplotu. Väčšinou má k dispozícii jeden alebo dva navádzacie lasery, vďaka čomu ním viete bezkontaktne zmerať teplotu na povrchu materiálov. Poznať ho môžete aj pod názvom pyrometer. Merať sa ním dajú teploty až do výšky 3500 °C.

Infračervený teplomer

Takýmto bezkontaktným teplomerom na čelo sa často merajú teploty aj deťom. Teplomer sa jednoducho priloží na čelo, väčšinou na spánok, prípadne sa môže aj do ucha. Po chvíli už viete, či má dieťa teplotu, horúčku alebo je v poriadku.

Duálny teplomer

Sem patria teplomery, ktoré merajú aj vonkajšiu, aj vnútornú teplotu. Zaznamenávajú teda dva rôzne údaje. Väčšinou obsahujú vnútornú sondu, ktorá je v rámci samotnej jednotky, a potom externú sondu, ktorá sa pripája cez drôt. Existujú ale aj také, ktoré sa nemusia pripájať cez drôt. Bežne sa používajú na meranie teplôt v chladničke s mrazničkou.

Teplomer s vlhkomerom

Na trhu nájdete aj teplomery, ktoré merajú okrem samotnej teploty aj vlhkosť. Tento typ teplomera sa hodí do každej domácnosti, nakoľko je často dobré vedieť nielen to, koľko je vonku stupňov, ale aj to, či neprší alebo nie je vlhko.

Teplomer s vlhkomerom

Teplotné sondy

Takzvané vpichové teplomery majú na starosti meranie teploty kvapalín, sypkých hmôt či potravín. Tieto sondy sú vybavené hrotom, ktorý je vhodný na ponorenie či penetráciu. Často sa využívajú na hygienických úsekoch, ale aj v laboratóriách či v maloobchodoch. Sonda môže mať rozsah aj od -40°C do +200°C.

Teplotné sondy sa líšia veľkosťou, materiálom aj manipuláciou. Väčšinou ich nájdete pod názvom kuchynský teplomer. Majú variabilný rozsah merania, rôzne rozlíšenie aj presnosť. Preto si treba pri výbere dať záležať a sústrediť sa na parametre, ktoré potrebujete.

Teplotná sonda

Teplotné etikety

Počuli ste už o štítkoch, ktoré indikujú teplotu? Sú vo forme samolepiacich fólií na ochranu pred teplom a indikujú prekročenie stanovenej hodnoty teploty. Tento spôsob merania teploty je pomerne lacný, no napriek tomu účinný. Využíva sa napríklad na monitorovanie nádrží počas varenia, často aj v pivovaroch.

Táto fólia máva viac článkov, pričom každý je citlivý na inú teplotu. V prípade, že sa vystaví tej hodnote, sčernie. Tie najlacnejšie verzie sú nezvratné, a teda ich po prvej aplikácií a sčernaní už nemožno znova použiť.

Jednotky merania

Väčšina teplomerov má stupnicu označenú v stupňoch, a to najčastejšie Celsius, Fahrenheit a Kelvin. Každý typ teplomera je určený na meranie iného typu prostredia a iným spôsobom. Výber toho správneho teplomeru pre vašu potrebu je teda nevyhnutný. Každý chce získať presné namerané hodnoty.

K dispozícii máte teda množstvo teplomerov, pričom každý má svoje konkrétne využitie. Dúfam vám naše načrtnutie toho, ako jednotlivé teplomery fungujú, pomôže nájsť teplomer, ktorý bude pre vás a vaše potreby ten najvhodnejší.